جلسه دوم:

عادات ماهیانه نامظم به سه دسته تقسیم می شود:

1.غیر وقتیه عددیه:تعداد روزهای مشخص ولی وقتش مشخص نیست.مثلا همیشه پنج روزه ولی در تاریخ نامشخص(مثلا یکبار اول ماه بار دیگر وسط ماه)

2.وقتیه غیر عددیه:هر ماه سر موقع عادت می شود ولی عدد و تعداد روزها نامشخص است.

3.مضطربه:نه وقت و نه عدد معلوم است.

عادات ماهیانه از زمان بلوغ جنسی شروع می شود و تا زمان یائسگی ادامه دارد.

میانگین دوره های قاعدگی در زنان =28  اما در اغلب زنان بین 24 تا 35 روز رخ می دهد.

بعد از بلوغ اکثر خانم ها دارای قاعدگی های منظمی می شوند و فاصله بین قاعد گی ها تقریبا روز های مشخص است ولی در بعضی از خانم ها دوره های قاعدگی نامنظم بوده و باقی می ماند.خونریزی های قاعدگی به طور طبیعی بین 2-7 روز طول می کشد که میانگین ان=5 می باشد.(اماا از نظر روایات اسلامی خون حیض از سه روز کمتر و از 10 روز بیشتر نمی شود.)

علل ایجاد عدات ماهیانه نامنظم:

1.عدم تعادل موقت هورمونی که گاهی در اوایل بلوغ و گاهی پس از زایمان تا چند ماه و گاهی به خاطر نزدیک شدن زن به سن یائسکی می باشد که این ها علل علل عدم تعادل هورمونی بودن از حیث فیزیولوژی یعنی ساختاری بدن زن است.

2.استرس؛نگرانی مستمر

3.افسردگی:

v     افسردگی ؛سرماخوردگی روانی

v     افسرده خویی؛حالت مزاجی عمیق بدون علت که دارای خلق غمگین است

v     افسردگی درون زا؛مالیخولیا

 

4.ورزش های سنگین و شدید:فوتبال ,دارحلقه,ژیمناستیک,کنگفو و...

5.کاهش شدید از باب سوءتغذیه یا پرکاری تیروئید یا عدم توانایی مالی

6.اختلال در تخم دان؛مثلا تخم دان های پلی کیستیک در بعشی از زنان سبب می شود که عادت مهیانه نامنظم بگیرند(یعنی هر دو یا سه ماه یکبار حیض شوند)تخمدان کم کار باعث قاعدگی نامنظم و همچنین عقیمی می شود.

7.اختلال در رحم زن؛ مثلا جدار داخلی رحمش اندومتریوز دارد ؛یعنی قطعاتی از بافت لایه پوشاننده رحم در جای دیگری قرار دارد و به سایر اعضای موجود در لگن می چسبد .

8.حاملگی غیر منتظره (حاملگی ناخواسته) و یا به علت سقط جنین که در این دو مورد خونریزی های نا منظم و منفرد به بار می اورد و گاهی زن خونریزی به تاخیر افتاده دارد توام با درد شدید شکمی که شاید این وضعیتش به خاطر یک حاملگی خارج از رحم باشد.

9.به خاطر ضعف عمومی شدید یا صبحانه و شام نخوردن و یا کم خونی شدید یا متوسط ویا اضطراب و دلهره شدید و متوسط باشد که بایستی ضعف عمومی و کم خونی و اضطراب بیمار درمان شود.

درمان عادات ماهیانه نامنظم:

1.عادات ماهیانه نامنظم در هنگام بلوغ و هنگام شروع یائسگی نیازی به درمان از طریق مصرف داروی شیمیایی ندارد اما اگر به درازا کشید وباعث اختلال در زندگی فردی و اجتماعی شد از طریق:

الف)مصرف قرص ضدبارداری برای خانم های جوان

ب)استفاده از هورمون درمانی برای زنان یائسه

2.در موارد دیگر مثل کاهش شدید وزن که به علت های گوناگون است ابتدا باید علت کاهش وزن را برطرف کرد تا عادت هم مرتب شود.

درمان گیاهی:

1.هر روز عصرانه یک قاشق چای خوری رازیانه در استکان اب جوش ریخته و بعد از پنج دقیقه به هم زده و بخوریم.فوایدش:

·         اگر مادر شیرده هم باشد شیر افزاست(البته در دوران حاملگی نباید مصرف شود)

·         عادت نامنظم باشد منظم می شود.

·         هورمون استروزن کم باشد زیاد می شود.مبتلا به خستگی جنسی هم نمی شود

 

2.مصرف گل بهار نارنج یا عرق ان یا مربا و یا عسل گل بهار نارنج. که علاوه بر تنظیم عادت فواید دیگری از جمله:کاهش سردرد میگرنی,کابوس شبانه,بیماری وحشت,تشنج و..

اگر پودر گل بود یک قاشق مربا خوری و اگر مربا بود یک قاشق پلوخوری مصرف شود .بین مصرف بهار نارنج و چای رازیانه 12 ساعت باید فاصله باشد.

اگر هیج علت واضحی برای عادات ماهیانه نامنظم وجود نداشت پزشکی حدید ازمایشاتی را توصیه می کند تا شاید بتواند علت زمینه عادات ماهیانه نامنظم را پیدا کند .این ازمایش ها شامل:1.ازمایش تست حاملگی     2.ازمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون ها

3.سونوگرافی از لگن برای بررسی تخم دان ها و رحم

اگر علت زمینه ای پیدا شد با درمان هر یک از انها می توان عادات ماهیانه را منظم کرد.