جلسه 44 ام: غیر طبیعی بودن نوک پستان / علل ایجاد بیماری / درمان بیماری

غیر طبیعی بودن نوک پستان های زن:

1.فرورفتگی نوک پستان ها به طرف داخل

2.اختلالاتی که در پوست نوک پستان یا اطراف ان وجود دارد.

هر گونه تغییری که در نوک پستان ها ایجاد شود در موارد نادری ممکن است به دلیل سرطان ها باشد ولی در باقی موارد به دلیل مشکلات جزئی است که به راحتی قابل درمان می باشد.

·         فرورفتگی نوک پستان ها ممکن است اگر پستان ها به طور مناسبی در هنگام بلوغ رشد نکنند ایجاد شوند این گونه فرورفتگی ها معمولا بی ضرر بوده و خطری ندارند گرچه ممکن است بعدها در زمان شیر دادن به نوزاد

·         مشکل زا شود.

·         همچنین این فرورفتگی ها ممکن است به دلیل التهاب مجاری شیری در پشت نوک  پستان ایجاد شوند این وضعیت غالبا در خانم های دخانیاتی و غیر ابستن دیده می شود.

·         تغییراتی که در ساختمان پستان ها در پیری ایجاد می شود ممکن است باعث فرورفتگی نوک پستان ها شود

·         .در موارد کمتر شایع فرورفتن پستان ها در افراد بالغ به علت سرطان پستان ها ایجاد شود

·         بسیاری از خانم ها در طی هفته اول شیر دادن به نوزادشان دچار ترک های ریز و دردناکی در نوک پستان هایشان می شوند این ترک ها اغلب به این دلیل است که در هنگام شیر دادن تمام نوک پستان  به طور مناسب در داخل دهان نوزاد قرار نمی گیرد مرطوب نگه داشتن نوک پستان ها بعد از هر بار شیر دادن می تواند باعث ایجاد ترک شود.

ترک های پستان اغلب باعث دردهای سوزشی و خنجری که در هنگام شروع یا پایان شیر خوردن نوزاد ایجاد می شود این ترک ها ممکن است عفونی شده و باعث التهاب در بافت پستان ها شوند.

خشکی و پوسته پوسته شدن نوک پستان ها ممکن است به علت وجود اگزما باشد و اگزما معمولا خارش دار بوده و در سایر قسمت های بدن هم ایجاد شود با این حال تغییرات پوستی در نوک پستان که شبیه اگزما می باشد در واقع بر اثر بیماری پاژه ی پستان ایجاد می شود این بیماری نوع نادری از سرطان است که از مجاری شیری نشات می گیرد و در این بیماری معمولا نوک یک پستان دچار درگیر می شود برخلاف اگزما که نوک هر دو پستان درگیر می شود.

این نوع از سرطان باعث سوزش و خونریزی از نوک پستان می شود و همرا با توده ای در پستان معمولا می باشد.

درمان غیر طبیعی بودن نوک پستان ها در پزشکی جدید:

بعد از انجام معاینه توسط متخصص اگر نوک پستان ها به داخل فرورفته باشند و هیچ ارتباطی با شیردهی نداشته باشند درخواست سونوگرافی می دهد و اگر توده ای در پستان ها کشف شد با استفاده از یک سوزن نازک سلول ها یا مایع ان برای بررسی به ازمایشگاه برده می شود تا احتمال سرطانی بودن انها را تحقیق نماید.

اگر خانم دچار لکه ای پایدار در نوک پستان یا اطراف ان باشد ممکن است نمونه از پوست ان برای بررسی به ازمایشگاه فرستاده شود .

·         گاهی اوقات می توان با کشیدن نوک پستان ها هر روز به ارامی با انگشت شصت و اشاره به مدت چندین هفته این وضعیت تورفتگی را که از هنگام بلوغ ایجاد شده برطرف نمود.

·         استفاده از وسایل مکشی مثل محافظ نوک پستان ها که به طور موقت در لباس زیر قرار داده می شوند می تواند کمک کند.

·         اگر نوک پستان دچار ترک شود شستن و خشک کردن انها به دقت و استفاده از کرم های مرطوب کننده می تواند باعث بهبود انها شود و همیشه قبل شیر دادن این کرم ها را از رو نوک پستان بشویید

·         عفونت های نوک پستان را می توان با استفاده از انتی بیوتیک های مناسب توسط پزشک تجویز شده برطرف نمود.

·         برای اگزما با استفاده از کرم های هیدروکورتیزون بهبود داد

·         اگر علت سرطان باشد پزشک برای درمان اقدامات لازم را انجام خواهد داد

·         بیماره پاژه پستان باشد پوست مبتلا همراه با بافت اطراف ان برداشته خواهد شد

در طب مکمل و اسلامی و..:

برای پیشگیری و درمان اولا باید از دخانیات و مواد افیونی و قرص های روان گردان و مجرد بودن و اسانس شیمیایی پرهیز کنند

·         اگر ترک نوک پستان دارد به خاطر مرطوب بودن وعدم خشک کردن پستان یا خوب نگذاشتن در دهان نوزاد:با لعاب به دانه یا با روغنن کنجد چرب کنید.

·         با دست به صورت ارام به مدت چندین هفته نوک پستان را بیرون کشید اگر تو رفتگی دارد.

·         اگر اگزما داشت اگزما را درمان کرده و از خوردن فلفل و سس فلفل و رب گوجه فرنگی و گوجه فرنگی نیمه نارس و موز نیمه نارس برای مدتی اجتناب کنید و کاهو بدون سس همراه وعده های غذایی میل کنید و شب ها قبل از خواب یک عدد لیمو شیرین بخورید

·         اگر پاژه بود ان را درمان کنید و با خوردن قرص های گیاهی خارمریم و سیلی مارین و ایسکادور و خوردن گل یا مربای بهارنارنج در صبح و گل همیشه بهار در بعد از ظهر

·         بدخوری نکنید.پوست ماهی یا مرغ یا غذای سرخ کرده نخورید و از غذاهای صنعتی اجتناب کنید و از ظروف الومینیومی و..استفاده نکنید.