جلسه 47 ام: سرطان پستان (2) / پرهیزات لازم و درمان بیماری

درمان سرطان پستان:

·         عمل جراحی :

در پزشکی جدید معمولا اولین مرحله است و انواع مختلفی دارد و جراحی کارنت هم پدیدار شده است و اگر غده سرطانی کوچک باشد اقدام به لامپکتومی پزشک نماید یعنی فقط غده و قسمتی از بافت اطراف ان را بردارد و اگر غده بزرگتر باشد پزشک اقدام به کئوادرانتکتومی(یعنی حدود یک چهارم بافت پستان را بیرون می اورد)می کند گاهی اوقات هم همه بافت سینه را در می اورد(ماستکتومی)بعضی از خانم ها روش ماسکتومی را انتخاب می کنند زیرا می خواهند مطمئن شوند تمام غده برداشته می شود ولی تحقیقات نشان می دهد این روش برای غده های کوچک لزومی ندارد .

در حین عمل جراحی تعدای از غده های لنفاوی زیر بغل برداشته می شود و به ازمایشگاه پاتولوژی فرستاده می شود تا سرایت بیماری مشخص شود و اگر دارای سلول های سرطانی نبودند احتمال کمی وجود دارد که سرطان به سایر قسمت های بدن مثل کبد و.. سرایت کرده باشد.

عمل جراحی باعث تغییر ظاهر پستان می شود و اگر یکی از پستان ها با عمل کوچک شد می توانید پستان دیگر را نیز با عمل جراحی به همان اندازه کوچک نمائید

بعد از عمل جراحی ماستکتومی بعضی از خانم ها می خواهند که یک پستان جدید برای ان ها جراح بازسازی کند و  این عمل را می توان همان زمان برداشتن سرطان انجام داد و یا زمان دیگری موکول کرد.

·         درمان سرطان پستان با رادیوتراپی:

تقریبا برای تمام خانم های که اقدام به عمل جراحی لامپکتومی می کنند صرف نظر از  اندازه غده ان رادیوتراپی انجام می شود و بعد از ماستکتومی اگر اندازه غده بزرگ باشد یا به غدد لنفاوی زیر بقل سرایت کرده باشد اقدام به رادیوتراپی می شود.

رادیوتراپی یک ماه بعد از عمل جراحی انجام  می شود و به مدت 6 هفته و هر هفته به مدت 5 روز انجام می شود و هدف از بین بردن هرگونه سلول سرطانی است که ممکن است بعد از جراحی در بدن باقی مونده باشد.

·         درمان های دارویی:

درمان های دارویی در درمان سرطان ؛تومور های سینه که به هورمون استروژن حساس هستند معمولا به داروهایی که جلوی استروژن را می گیرند به خوبی جواب می دهند در حالی که شیمی درمانی در تومورهای حساس به استروژن و هم تومورهای غیر حساس به استروژن پاسخ می دهند.

قرص تاموکسیفن جلوی اثرهورمون استروژن را می گیرد به طوری که باعث کوچک شدن تومور می شود و یا اینکه جلوی رشد سریع ان را می گیرد.

از قرص های تاموکسیفن به مدت 5 سال استفاده می شود و از این قرص برای پیشگیری سرطان پستان در خانم هایی که در خطر شدید ابتلا به سرطان پستان هستند استفاده می شود.ما به جای این قرص از قرص ایسکادور که گیاهی است تجویز می کنیم گیاه شیرینک پودرش یا دم کرده اش در پیشگیری و درمانش مفید است .

·         شیمی درمانی:

شیمی درمانی معمولا در فواصل 3 الی 4 هفته و در طی یک دوره 4 تا 6 ماهه تجویز می شوددر اکثر موارد از شیمی درمانی +جراحی استفاده می شود.

داروهایی که برای شیمی درمانی استفاده می شوند به جز سلول های سرطانی بعضی از سلول های مخاط پوشش دهان را نیز از بین می برند.زخم دهان و ریزش مو می اورد.

بیماری سرطان پستان اگر زود تشخیص داده شود درمان موفقیت امیز است بعد از درمان این بیماران باید در فواصل منظم تحت معاینه قرار گیرند و از هر 4 خانم 1 خانم در طی 5سال دچار عود بیماری شود.

حدود 70 درصد خانم هایی که بیماریشان زود تشخیص داده شود  به مدت 10 سال یا بیشتر زندگی خواهند نمود.

پیشگیری از نظر طب مکمل و اسلامی:

از 11 مورد باید پرهیز شود:

·         غذای مونده نخورد

·         اجیل مونده مخصوصا پسته یا بادام زمینی مونده

·         پنیر مونده

·         اسانس های شیمیایی

·         فست فود ها و غذاهای صنعتی

·         کافئین زیاد

·         اضافه وزن

·         کم تحرکی

·         نوشابه های مست کننده مثل شامپاین

·         دخانیات و مواد افیونی و قرص های روان گردان

·         ازدواج نکردن یا حامله نشدن

·         شیر ندادن به نوزاد

درمان:

·         نقش ویتامین ایی و سی و دی که ضد سرطان پستان می باشد (کتاب سلامتی با تغذیه - کتاب میرحیدر ص 58 و 59)

·         از قرص تاموکسیفن 10 و 20 میلی گرمی با تجویز پزشک(البته یبوست و لخته خونی می اورد)

·         دارو گیاهی سیلی مارین تهیه شده از گیاه خارمریم

·         پیاز و سیر و فلفل در دز کم و سیب زمینی شیرین و توت و اناناس و سبزی تیره

·         روغن تخم کتان لیگنان های گیاهی دارد که غیر خوراکی است و این را روی سطح پستان سرطانی مالیده شود

·         5 عدد تخم کتان خوردن هر روز که چاقی شکمی و خستگی جنسی را هم برطرف می کند البته زیاده در مصرف شود که ضرر دارد.

·         در انگور و تمشک و توت فرنگی مانع حمله به دی ان ای سلول ها شود

·         ویتامین ایی و بتاکاروتن(هر روز 3 الی 5 وعده میوه تازه بخورید مثل هویج زردک)

·         ماست شیرین و دوغ شیرین کم چرب بخورد

·         فیبر محلول در اب که در:گل کلم و شلغم و سبوس گندم روزی 3 قاشق چای خوری و سبوس ذرت و کلم بروکلی(سبوس گندم برای پیشگیری از یبوست هم مفید است)

·         الگ یا اسپیرولینا (موجود زنده تک سلول)8 نوع اسید امینه ضروری و سلنیوم و ویتامین بی و ایی دارد که ضد سرطان است 2 گرم از پودر الگ در 24 ساعت بخورد.

·         دم کرده برگ بلوط روزی 2 استکان