جلسه 45 ام: ترشح (شیر-چرک-خون) از نوک پستان / علل ایجاد بیماری / درمان بیماری

ترشح از نوک پستان:

اواخر دوره حاملگی و بعد از زایمان در هنگام شیردهی خروج شیر از نوک پستان ها طبیعی می باشد در غیر از این موارد ترشح از نوک پستان ها ممکن به علت تغییرات هورمونی در طی دوران قاعدگی یا علامتی از یک بیماری جزئی باشد .با این حال از انجایی که ممکن است این وضعیت به علت سرطان پستان هم ایجاد شود در صورت مواجه شدن با هرگونه ترشح غیر طبیعی به متخصص زن رجوع شود.

علل ایجاد ترشح از پستان ها:

·         تغییرات هورمونی

·         عفونت در داخل پستان

·         به ندرت به علت وجود تومور در پستان ها

مایعی که از نوک پستان ها ترشح می شود در موارد مختلف می تواند تغییرات قابل توجهی در رنگ و قوام داشته باشد و همیشه نمی توان از ظاهر ان به علت ایجاد ان پی برد.

تغییراتی که در میزان هورمون زنانه ایجاد می شود ممکن است باید ایجاد ترشحات شود که معمولا در این موارد از هر دو پستان ترشح می شود و زمان ترشح اش درست قبل از عادت ماهانه است و این نوع از ترشح ممکن است شفاف و ابکی باشد یابه رنگ سبز و زرد یا ابی تیره باشد .

ترشح ابکی و شیری رنگ در خانم هایی که حامله یا شیرده نیستند اصطلاحا گالاکتوره نام دارد.این وضعیت معمولا به علت  تولید بیش از حد پرولاکتین از هیپوفیز مغز ایجاد می شود چنین حالتی ممکن است به علت تومورغیر سرطانی در غده هیپوفیز باشد که به ان پرولاکتینوما گویند و یا اینکه به طور نادری به علت اختلال هورمونی مثلا پرکاری غده تیروئید باشد همچنین مصرف برخی از داروها ی اعصاب و روان که از مشتقات تریاک و مورفین می باشند و امفتامین ها باعث ترشحات می شوند.

عفونت در داخل پستان در خانم های شیرده هنگامی که مجاری شیری مسدود شده اند ممکن است دچار عفونت و ترشح چرک از نوک پستان شود و در خانم های غیر شیرده کشیدن دخانیات مخصوصا سیگارباعث التهاب مجاری شیری پستان شده و تولید ترشح چرکی از نوک پستان کند و این وضعیت در خانم های زیر 40 سال شایع است(مواد افیونی و ماری جوانا و...)

وجود تومور در پستان ها باعث ترشحات ابکی و فراوان از پستان ها می شود ترشح خونی نیز از پستان ممکن است نشانه ای از سرطان باشد البته وجود چنین ترشحاتی ممکن است به علت وجود غده های غیر سرطانی در داخل مجاری پستان باشد.

درمان در پزشکی جدید:

متخصص اقدام به معاینه پستان ها نموده و نمونه ای از ترشحات نوک پستان را به ازمایشگاه فرستاده و یا سونوگرافی و ماموگرافی درخواست کند و مقداری خون برای بررسی مقدار هورمون ها بگیرد.

در اکثر موارد ترشح از پستان ها به علت عملکرد طبیعی هورمون ها ایجاد شده باشد و احتیاج به درمان اینگونه زنان ندارند.

گالاکتوره یعنی ترشح شیر از نوک پستان از خانم هایی حامله یا شیرده نیستند می توان با استفاده از داروی کابرگولین که باعث کاهش هورمون پرولاکتین می شود درمان کرد.

به جای داروی کابرگولین می توان از دارو گیاهی برگ سنا +زنیان +رز ماری استفاده کرد.

اما اگر گالاکتوره به علت وجود تومور در هیپوفیز باشد انجام عمل جراحی و رادیوتراپی لازم باشد ولی در پزشکی گیاهی با خوردن گل اسطوخودوس در صبح و افطیمون در بعد از ظهرها و خارمریم در وسط روز و شیرینک در شب ها قبل از خواب تومور در غده هیپوفیز را درمان کرد .

ترشح چرک از نوک پستان معمولا بعد از درمان با داروهای انتی بیوتیک درمان می شود که در پزشکی اسلامی گوییم خوردن عسل رقیق شده و مالیدن ان بر نوک پستان در روز و شب ها خوردن اب سیب با عسل درمان انواع عفونت ها از جمله عفونت پستان می نماید و اگر عفونت دوباره رخ داد در پزشکی جدید از طریق جراحی مجرای شیری که باعث عفونت می شود می نمایند.

ترشح خون الود که به علت توده در مجرا شیری می باشد به طور معمول با خارج کردن ان از طریق جراحی درمان می کنند و اگر ازمایش ها مشخص کند به علت توده سرطانی می باشدبرای انجام اقدامات بیشتر به جراح زنان ارجاع می دهند.

داروهای طبیعی گیاهی در تقویت اعصاب گل راعی و گل ساعتی و سنبل الطیب و گل بهارنارنج می باشند که می توان به جای داروهای اعصاب و روان که باعث ترشحان از نوک پستان می شود مصرف کرد.

اگر ترشحات نوک پستان طبیعی است و درد زیاد در پستان دارد مثلا مادر شیرده است و شیر مادر هم زیاد است که درد زیاد دارد باید روزی چند بار هر دو پستان را بدوشد و در شیشه نگه داری و به نوزاد دهد شیر مادر ضد باکتری و ویروس ها است و تا یکماه سالم می ماند به شرطی که در ظرف شیشه ای در بسته در یخچال نگه داشته شود.