جلسه 35 ام: وُلـوو واژینیت / علل ایجاد بیماری / تشخیص / پیشگیری و درمان بیماری

بیماری ولوو واژنیت :در این بیماری فرج و مهبل دچار التهاب ,خارش و سوزش می شود .

ممکن است در هنگام مقاربت جنسی درد ایجاد شود و ترشحاتی از مهبل بیرون بریزد.این بیماری در کودکان دختر نیز دیده می شود.

علل ایجاد این بیماری :

§         این است که در اکثر موارد بر اثر عفونت ایجاد می شوند این عفونت می تواند بر اثر قارچ کاندیدا البیکانس باشد و ایجاد برفک مهبل نماید و یا این که از نوع پروتوزوایی بوده و بر اثر تریکومانااس واژینالیس ایجاد شود.

§         خانم های مبتلا به مرض قند در خطر بیشتری برای دچار شدن به عفونت قارچی هستند رشد بیش از حده باکتری های بی ضرر که به طور طبیعی در مهبل زندگی می کنند نیز می تواند باعث بیماری ولوو واژینیت شود.

§         در بعضی موارد این بیماری می تواند بر اثر مواد پاک کننده دئودورانت ها ,عطر هایی که در شوینده ها استفاده می شود و کرم های اسپرم کش ضد بارداری ایجاد شود.

§         بعد از یائسگی از انجایی که بافت مهبل نازک تر و خشک تر و بیشتر مستعد التهاب می گردد این بیماری نیز ایجاد خواهد شد.این تغییرات که در بعد از یائسگی در بافت مهبل ایجاد می شود به علت کاهش هورمون زنانه استروژن می باشد .

§         در موارد نادری این بیماری ممکن است به علت تغییرات سرطانی در سلول های پوشاننده فرج و مهبل ایجاد شود.

§         علت بروز این بیماری در کودکان دختر هنوز به درستس مشخص نشده است در بعضی موارد وجود یک جسم خارجی در مهبل و در بعضی موارد به خاطر سو ءاستفاده جنسی از کودکان است که باعث ایجاد بیماری شده است.

درمان از نظر پزشکی جدید:

*      پزشک متخصص بیماری های زنان با برداشتن نمونه ای از ترشحات از قسمت مبتلای مهبل و واژن و فرستادن ان نمونه به ازمایشگاه می تواند نوع عفونت را شناسایی کند اگر خانمی به طور مکرر دچار عفونت های قارچی شود پزشک برای او درخواست ازمایش قند خون یا ادرار خواهد نمود تا مشخص شود که ایا این خانم به مرض قند مبتلا شده یا خیر و اگر پزشک به تغییرات سرطانی مشوک باشد یک نمونه بافتی گرفته و به ازمایشگاه پاتولوژی می فرستد.

*      درمان بیماری ولووواژینیت بر اساس علت ایجاد کننده ان متفاوت خواهد بود:

1.اگر دچار عفونت باکتریایی شده باشید پزشک برای شما انتی بیوتیک تجویز خواهد نمود و در صورت لزوم شوهر شما نیز باید درمان شود تا از انتقال مجدد عفونت به شما جلوگیری شود .

2.هورمون درمانی یا استفاده از کرم های حاوی استروژن می تواند در خانم های یائسه ای که دچار این بیماری شده اند کمک کننده باشد.

3.اگر استفاده از نوع خاصی از مواد شوینده مانند دئودورانت ها ,کرم های اسپرم کش باعثه بروز این بیماری شده باشد می توانید با تغییر ان و استفاده از نوع دیگری این مشکل را برطرف نمائید .

پزشک به شما توصیه خواهد کرد که تا زمانی که علائم بیماری واژینیت در شما برطرف نشده از انجام مقاربت جنسی پرهیز نمائید.

اکثر خانم های مبتلا به این بیماری بعد از درمان به طور کامل خوب می شوند اما این بیماری از بیماری های برگشت پذیر است .

از نظر طب اسلامی:

§         اولا پرهیز صحیح باشد : 1.از استشهاء در دختران            2.پرهیز از زنا در دختران و زنان                               3.پرهیز از اب الوده                            4.پرهیز از جسم الوده در فرج مانند جسم الوده و..

§         درمان:

§         مصرف روزانه صبح گاهی یا در سحر ها یک لیوان شیر کم چرب تازه گاو مخلوط با عسل

§         اب انگور یک لیوان تازه عصرانه یا خوده انگور

§         اب سیب شامگاهی مخلوط با عسل

§         طهارت هر سه مخرج در دختر و زن با دو طرف کشاله ران

§         با عسل رقیق شده پایین تنه خود را ضد عفونی کنید

§