جلسه بیست و یکم:

کیست پستان :

به توده ی غیر سرطانی بافتی گویند که ممکن است در غدد شیری پدید اید غالبا کیست پستان در دوران یائسگی برطرف می شود.از لحاط اندازه در افراد فرق می کند.

در ایام مختلف فرق می کند و در قبل از قاعدگی یا در ان هنگام کیست بزرگتر می شود.

علامت کیست:

1.لمس پستان به گونه ای که به پشت روی زمین می خوابد و یک دست خود را زیر سر می گذارد با دست دیگر پستان را لمس میکند و اگر چیزی غیر از غدد شیری به زیر دستش اید احتمال کیست یا تومور می رود.

2.احساس درد ناحیه کیست غالبا می کند گرچه در بعضی موارد دردی ندارد

کیست های پستان تا قطر 2.5 سانتی متر دارد و گاهی در هر پستان یک یا چند کیست وجود دارد.

علل ایجاد کیست های پستان:

·         هورمون های مترشحه ی زنانه زن به هم می ریزد مخصوصا هورمون های مترشحه از تخمدان

معاینه و ماموگرافی و سونوگرافی برای تشخیص نوع عارضه و مشخصات کیست انجام می شود اگر کیست دارای درد بود پزشک داروهای تسکین درد می دهد.

قسمت عمده پستان از چربی پوشیده شده و در لا به لای چربی 10 تا12 عدد غددخوشه ای شکل که به غدد شیری معروف اند وجود دارد هر غده به وسیله مجرایی به نوک پستان راه دارد.قبل از بلوغ پستان دختر و پسر تفاوت چندانی ندارد و از پستان فقط نوک و هاله قهوه ای ان نمایان است همین حالت برای مرد باقی می ماند ولی در زنان با ترشحات هورمونی پستان ها نیز بزرگ می شوند پس پستان زن از طریق هورمون ها و ترشحات تخمدانی به دستگاه تناسلی وابسته است وبا این که پستان ها در دوره بلوغ رشد می کنند و بزرگ می شوند ولی غدد شیری در سکون به سر می برند پس از تولد نوزاد به ترشح شیر می پردازند و شیری که ابتدا خارج می شود ابی و زرد رنگ است  که ماک گویندو بعدا سفید می شود,متاسفانه بعضی مادران از دادن شیر ماک به طفل خوداری مینند در صورتی که برای بچه تازه متولد شده غذایی بهتر از شیر ماک نیست چون واکسن عمر بچه است و دارای ویتامین های زیادی است و حکم مسهل را نیز دارد و روده طفل را از مواد ناپاکی که از رحم مادر انباشته شده پاک می سازد.

پس از مدتی به طور طبیعی که دوره شیرخواری کودک تمام شد غدد شیری از فعالیت باز می ماند و به حالت قبل از حاملگی باز می گردد.

در دوره عادت ماهیانه زن به موازات تغییرات هورمونی تخمدان ها پستان ها نیز تغییراتی از خود نشان می دهند گاه گاه حساس و دردناک میشوند همچنین در دوران یائسگی که تخمدان ها از فعالیت بازمانده اند تغییراتی در شکل و ساختمان تخمدان ها به وجود می اید.

وظیفه اصلی پستان ها تامین غذای نوزاد است.مادرانی که به نوزادان خود شیر می دهند کمتر به سرطان پستان دچار می شوند.شیر دادن به نوزاد هیچ نقصی متوجه زیبایی پستان های زن نخواهد شد.

طبق ایات شیر دادن تا بیست و دو ماه باید ادامه یابد ولی طبق پزشکی جدید تا یکسال کافی است.

به موازات شیر از 4 ماهگی به کودک غذای مکمل داد.بعدا علاوه بر شیر باید از ریز مغزی ها مانند هلیله بادام؛سوپ رقیق و 1 قاشق اب انار شیرین و عسل رقیق شده 1 قاشق چای خوری در نصف استکان اب جوشیده ولرم از 6 ماهگی به بعد داد. (البته در کتاب پزشک ما درخدمت شما نوشته مرتضی حقیقت ص353 گفته از 4 ماهگی باید غذای مخصوص داد)

تجویز هورمون های تخمدانی توسط پزشک برای دختر خانم هایی که از کوچکی پستان شکایت می کنند انجام میگیرد چون ممکن است به دلیل کمبود ترشحات تخمدان ها باشد و برای بزرگی هم جراحی پلاستیک انجام گیرد.

راه های جدید از جمله ماساژ,کرم ها,دارو,هیدروتراپی سلب می شود اغلب این موارد تلاشی بی اثر و هدر دادن پول است .

اندازه پستان ها به کارکرد غددمترشحه داخلی به خصوص هورمون های مترشحه تخمدان ها بستگی تام دارد تغذیه مناسب در کار غدد درون ریز موثر است دستور دیگر تهیه سینه بند های مناسب است سینه بند باید به اندازه پستان باشد و خانم هایی که سینه های بزرگ دارند حتی در موقع خواب هم باید از سینه بند استفاده کنند چون در موقع خواب بزرگی پستان سبب کشیدگی پوست ان شده و به افتادگی پستان و بدقواره شدن ان می انجامد .

بعضی دختران از بستن سینه بند خودداری می کنند که باعث به خطر افتادن زیبایی ان می شوند.

کیست مهبلی:

علائمی دارد:

§         کاهش میزان ترشحات خارج شده از رحم و جمع شدن ان در مهبل

§         ایجاد تورم دردناک در ناحیه مهبل و واژن

§         احساس درد و ناراحتی در هنگام امیزش جنسی

علل:

v      ابتلای اندام تناسلی به نوعی از انواع عفونت دستگاه تناسلی

v      ابتلا به یکی از انواع امراض امیزشی

درمان:

ابتدا معاینه دقیق مهبل زن توسط پزشک متخصص و در صورت لزوم عکس برداری و گاهی هم سواپ می کند.

اگر عفونت بود مصرف انتی بیوتیک مناسب وبا جراحی موضعی کیست مهبلی را برش میدهد و درونش را تخلیه می کند.

در درمان های خانگی گرم نگه داشت مهبل به وسیله تشک های برقی یا کیسه اب گرم مفید است.

کیست فولیکولی تخمدان:

حاوی مواد گازی یا موادمایع یا نیمه جامد یا که بر روی فولیکول های قدیمی  که به دلایلی امکان پاره کردن کپسول خود را پیدا نکردند ایجاد می شود.

کیست فولیکولی یکی از شایع ترین انواع کیست در زنان است و در شرایط عادی محتوای فولیکول های قدیمی پاره نشده  به هنگام تخمک گذاری به صورت خودبه خود جذب شده و از بین می رود.

علائم :

*     احساس درد در پایین شکم محل تخمدان ها

*     لکه بینی یا خونریزی مختصر از رحم

*     احساس درد و یا ناراحتی هنگام امیزش جنسی

کیست های فولیکولی غالبا قطرشان تا 5 سانتی متر است  و در برخی موارد کیست پاره شده و از بین می رود.برخی از موارد درد در تخمدان سمت راست با درد حاصل از اپاندیسیت اشتباه می شود,فرقش این است که درد اپاندیسیت چند باری دور ناف درد میگیرد و سمت راست بدن درد میگیرد اما درد کیست در ناحیه کیست تخمدان سمت راست فقط است.

علل :

*      پاره نشدن کپسول فولیکول طی دوران تخمک گذاری

*       جذب نشدن این فولیکول ها

درمان:

انجام اقدامات تشخیصی و دوش مهبلی با اب گرم و قرص مسکن و داروی هورمونی و یا جراحی در موارد شدید که کیست ادنوم است که تمام محوطه شکم را فراگرفته است.

پرهیز های غذایی هم در قسمت های قبلی نوشته شده است.