جلسه هفدهم:

بیماری التهابی لگن که به ان پی ای دی گویند علت شایع درد در لگن خانم ها می باشد در این وضعیت بعضی از قسمت های تناسلی خانم ها ملتهب می شود .

این التهاب معمولا بر اثر یک عفونت می باشد خانم های جوان و از نظر جنسی فعال بیشتر احتمال دارد که به بیماری التهابی لگن دچار شوند .

ممکن است هیچ علامت واضحی نداشته باشد و بعضی از خانم ها تا سال های بعد که به خاطر نازا بودنشان تحت بررسی قرار گیرند از این بیماری اطلاعی ندارند .

علل ایجاد :

v      عفونت مقاربتی مثل بیماری سوزاک

v      عفونت کلامیدیایی

v      عفونت بعد از سقط جنین یا عفونت بعد از زایمان

v      بیماری سل

v      استفاده از ای یو دی یا کاپوت

این ها باعث عفونت شده و بیماری التهابی را تشدید می کند.

بیماری التهابی لگن گاهی علائم واضحی ندارد اگر علت ان عفونت کلامیدیایی باشد ولی در انواع دیگر ان علائمی برای بیماری التهابی لگن هست که عبارتند از :

o        تب

o        ترشح غیر طبیعی از مهبل

o        خستگی

o        درد در ناحیه لگن

o        درد در هنگام مقاربت جنسی

o        خونریزی های شدید یا طول کشیده در هنگام عادت ماهیانه

o        و در صورتی که به طور ناگهانی بیماری التهابی لگن ظاهر شود دچار درد شدید در ناحیه لگن,تهوع و استفراغ می شوید که باید سریعا به بیمارستان مراجعه کرد

اگر بیماری درمان نشود لوله های فالوپ اسیب می بیند و عفونت ممکن است به سایر قسمت های لگن گسترش پیدا کند

درمان بیماری التهابی لگن:

*      پزشک زن اقدام به معاینه لگن می کندو با استفاده از یک سواپ از ترشحات دهانه رحم و مهبل نمونه برداری کند و به ازمایشگاه میفرستد تا میکروب عفونت مشخص کند.

*      اگر علایم بیماری شدید باشد متخصص باید تجویز بستری شدن در بیمارستان را می کند در بعضی موارد استفاده از لاپاروسکوپی حفره شکم و لگن دیده شود پزشک احتمالا در پزشکی جدید در صورتی که در بیمارستان بستری باشید انتی بیوتیک هایی تجویز می کند که از طریق وریدی تزریق می شود.

*      همچنین ممکن است داروهای مسکن هم داده شود

*      طب مکمل و طب گیاهی :

*      عسل رقیق شده صبحگاهی و 4 ساعت بعد 1 قاشق چای خوری اب پیاز و 4 ساعت بعد 1 قاشق چای خوری اب کاسنی و 4 ساعت بعد 1 قاشق چای خوری اب سیر و 4 ساعت دیگر 1 لیوان اب انگور و 4 ساعت بعد 1 لیوان اب سیب که این ها انتی بیوتیک و مسکن طبیعی است.

خانمی که این بیماری را دارد تا زمانی که بهبودی حاصل نشده نباید مقاربت داشته باشد و شوهر هم باید ازمایش شود که اگر شوهر هم دچار بیماری مقاربتی است تحت درمان قرار گیرد تا از انتقال عفونت در اینده جلوگیری شود و در صورت وجود شوهر هر روز عصرانه 1 لیوان اب انگور بخورد.

زن باید از ای یو دی هم دیگر استفاده نکند .

تشخیص به موقع و اقدام سریع در درمان التهابی لگن تا اسیب هایی که به لوله رحم وارد میاید جلوگیری شود در صورت عدم درمان که باعث افزایش خطر حاملگی نا بجا و یا عقیمی و نازایی می شود.

زن باید سعی کند بدون سحری روزه نگیرد و بدون صبحانه هم سر کار نرود و یبوست را درمان کند و کاهش وزن خود را هم اگر دارد درمان کند.

*      در صبحانه ی لیوان شیر عسل یا شیر خرما یا حلیم گندم گوشت بخورد.چیز های ملین در جیره غذایی اش باشد مثل کاهو..

*      پیاده روی ارام و ورزش های سبک داشته باشد.