جلسه چهاردهم:

باید دانست دخترانی که بلوغ زودرس دارند و زود قاعده می شوند توانایی باروری هم دارند.

دخترانی هم که بلوغ دیررس دارند گاهی ناشی از کم کاری غده های ترشخ کننده داخلی بدن از جمله غده تیروئید است.

درمان :

 متخصص ابتدا برای بررسی ایجاد بلوغ غیر طبیعی معاینه داخلی می کند که متوجه شود بلوغ جنسی چه زمانی ایجاد شده و برای برای هورمون ها و اختلالات کروموزومی خون را بررسی و حتی ام ار ای یا سی تی اسکن برای بررسی غده هیپوفیز و سونوگرافی برای بررسی تخم دان ها انجام دهد.

اگر در این موارد بالا علت زمینه ای برای بلوغ غیر طبیعی پیدا شد اقدام به درمان می کند.

·         مثلا اگر سونوگرافی انجام داد و علت ان کیست تخمدان بود در پزشکی جدید می تواند جراحی کند و در طب گیاهی هر روز 7 عدد برگ کاسنی یا یک استکان عرق کاسنی یا 1 قاشق مربا خوری پودر کاسنی مصرف کند و یکبار حجامت خاص؛روز شنبه از وسط دو ران و یک شنبه از بالاتر  وسط دوران ان و پنج شنبه از روی مهره اخر کمری حجامت کند و فقط یکبار انجام می شود.

·         اگر بلوغ زود رس یا دیررس بود با انجام هورمون درمانی می توان بلوغ دیررس را درمان کرد یا بلوغ زود رس را به تعویق انداخت و در طب گیاهی می توان در درمان بلوغ زودرس دم کرده شکوفه های درخت بادام را هر روز بنوشند این حتی در کم کردن شهوت خانم ها مفید است.اما برای درمان بلوغ دیررس در دختران هر روز باید 1 قاشق الی 2 قاشق پلوخوری ابغوره یا یک خوشه غوره طبیعی بخورند.

·         برای تحریک شهوت خانم هایی که ازدواج کرده اند ولی هورمون استروژنشان کم است باید در جیره غذایی هفتگی 2 یا سه نوبت کرفس باشد حالا چه خورشت چه اب و...و هر روز عصرانه چای رازیانه ویا 1.5 الی 2 گرم از گرده های شکوفه درخت خرما استفاده کنند ؛البته این سه مورد را کسانی هم که بلوغ دیررس دارند می توانند انجام دهند.

·         گاهی اوقات بلوغ دیررس همراه با نازایی می باشد و هیچ علت زمینه ای ندارد در این صورت باید هر روز یک لیوان شربت زعفران عسل؛نوک قاشق چای خوری پودر زعفران ویک قاشق پلوخوری  عسل گرم(مثل عسل اویشن) را در لیوان به همرا اب بریزد اگر عسل گرم نبود یک قاشق پلوخوری پودرشاخه نبات بریزد و سه مورد کرفس و شکوفه خرما و چای رازیانه را هم مصرف کند.البته وقتی حامله شد دیگر نباید زعفران بخورد وگرنه دچار سقط جنین می شود.

·         گاهی علت تاخیر بلوغ نحیف بودن است که باید صبحانه و نهار شام خورد و بین وعده ای هم 6 نوبت ریز مغزی بخورد و در ماه رمضان هم علاوه بر خوردن سحری و افطاری باید بین سحر تا افطار2 وعده میان وعده غذایی و 3 وعده ریز مغزی و شربت شیر عسل یا زعفران عسل و.. بخورد همچنین از چهار مغز  به مقدار یک مشت.سوپ  رقیق یا حلیم گندم گوشت نیمه شب بخورد از میوه های انگور ,گلابی اب سیب تازه ,هلو ,اناناس و یا پرتقال شیرین یا لیمو شیرین و مانند این ها استفاده کند.اب نخود را بجوشاند و یک استکان حریره بادام هم اضافه کند و بخورد .

·         گاهی هم بلوغ دیررس به خاطر ورزش های سنگین است که باید ترک کند