جلسه دوازدهم:

خونریزی های بعد از یائسگی:

خونریزی های بعد از یائسگی غیر متعارف است چون خون ریزی های قاعدگی باید در یائسگی متوقف شود زمانی این خونریزی طبیعی است که در حالت هورمون درمانی باشد و ماهی یک بار تکرار شود ولی اگر نباشد علامت یک بیماری است و این خونریزی ها معمولا بدون درد و از یک خونریزی خفیف یعنی لکه بینی تا یک خونریزی شدید متفاوت است.

خونریزی های غیر طبیعی بعد از دوران یائسگی نشانه از وجود بیماری هایی در فرج در مهبل در دهانه رحم و در خود رحم می باشند مثلا اگر خونریزی بعد از یائسگی به خاطر کاهش استروژن باشد مهبل زن ملتهب می شود و دیواره نازک ؛لذا در مقاربت دچار خونریزی می شود که به این خونریزی جدار رحم بعد از یائسگی واژینیت اتروفیک گویند.

گاهی خونریزی بعد از یائسگی بعد از مقاربت بیشتر دیده می شود و گاهی به خاطر مشکلات زخم دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم می باشد و گاهی هم به علت زخیم شدن پوشش جدار رحم(اندومتر) و یا رشد سرطانی رحم و یا رشد غیر غیر سرطانی رحم مانند پولیپ رحم می باشد.همچنین سرطان فرج و یا مهبل منجر به خونریزی های پس از یائسگی شوند که این نوع سرطان ها بسیار کم است.

درمان خونریزی های بعد از یائسگی:

پزشکان جدید معاینه بالینی می کنند که نکند به خاطر اختلالات مهبل یا دهانه رحم باشد این خونریزی های غیرطبیعی.لذا یک نمونه از بافت را برداشته و برای بررسی به ازمایشگاه بافت شناسی می برند.

همچنین شاید خونریزی غیرطبیعی بعد از یائسگی به خاطر دهانه رحم باشد برای بررسی سلول های دهانه رحم ازمایش پاپ اسمیر را انجام می دهند و گاهی خونریزی غیر طبیعی بعد از یائسگی به خاطر زخیم شدن پوشش جدار رحم است که متخصص نمونه ای از بافت اندومتر برداشته و به ازمایشگاه پاتولوژی می فرستند و بررسی می کنند .لذا بعضی از دکتران در ابتدا پیشنهاد سونوگرافی  رحم می دهند برای مشاهده رحم و اندازه گیری زخامت دیواره رحم.

اما اگر بخواهند مشاهده واضح از جدار رحم داشته باشند با استفاده از هیستروسکوپی انجام دهند.

درپزشکی جدید درمان های خونریزی های بعد از یائسگی با توجه به علت زمینه ای ان درمان های متفاوتی دارد:

·         کرم های حاوی استروژن که بر روی مهبل مالیده می شود ممکن است برای درمان واژینیت اتروفیت مفید باشد.

·         در مواردی که سرطان است اسفاده از جراحی ممکن است ضروری باشد.

·         جراحی برای درمان اختلالاتی مثل پولیپ رحم یا ضخیم شدن اندومتر استفاده می شود.

·         بعد از درمان علت های زمینه ای ,دیگر خونریزی های بعد از یائسگی متوقف می شود.

 برای درمان خونریزی های رحم می توان ز داروهای گیاهی استفاده کرد:

v      هنگام خونریزی از مواد نشاسته ای بیشتر استفاده کنیم مثل برنج چمپا که  نوعی برنج است که لعاب ان بیشتر است یاسیب زمینی و ارد سیب زمینی یا چیپس سیب زمینی مخصوصا با روغن زیتون سرخ شود و کاچی ارزن و حبوبات.اگر پوست سفت گردورا نرم بسابانیم و صبح,ظهر ,شب هر مرتبه 1 قاشق چاخوری بخورد.

v      هر روز مقداری سماق را بسابانیم و با اب سرد مخلوط کرده و به مرور در طی روز بخوریم

v      30گرم گل خشک شده گزنه سفید در 1 لیتر اب دم کرده و صاف کنیم بخوریم

v      ارزن را بکوبید پوست ان را بگیریم مغز ان را با شیره انگور و ارد و روغن کرچک پخته و تا سه روز به جای غذا  ناهارمیل کنید.

v      2 مثقال تخم شنبلیله را دم کرده و صبح ناشتا تا 7 روز بخوریم

v      برای اطلاعات بیشتر به کتاب احمد حاج شریفی در دائره المعارف گیاه درمانی ص 683 رجوع شود

درمان سرطان دهانه رحم :

o        پیاده روی ارام

o        نرمش ارام

o        خوردن 7 برگ کاسنی

o        خوردن 3 عدد مغز خیار بوته ای

o        خوردن کاهو بدون سس باناهار و شام

o        خوردن کرفس شب قبل خواب که پیشگیری از 30 نوع سرطان می کند.