جلسه 37 ام: واژینوز باکتریایی / علل و عوامل ایجاد بیماری / درمان بیماری

بیماری واژینوز باکتریایی:

به عفونت باکتریایی مهبل که گاهی اوقات باعث ترشحات غیر طبیعی می شود اصطلاحا گویند.

این بیماری بر اثر رشد بیش از حد بعضی از باکتری  هایی که به طور طبیعی در مهبل زندگی می کنند ایجاد می شود به خصوص باکتری های مایکوپلاسماهومینس و..ایجاد می شوند در نتیجه تعادل طبیعی این باکتری ها در مهبل تغییر می یابد.

علت بروز این وضعیت هنوز مشخص نشده است اما این مشکل باکتری هایی در خانم هایی که از نظر جنسی فعال می باشند بسیار شایع تر می باشد.

عفونت های مهبل می توانند همچنین بر اثر رشد بیش از حد قارچ کاندیدا و پروتوزوای تریکوموناس واژینالیس نیز ایجاد شوند.

بیماری واژینوز باکتریایی اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند گرچه گاهی اوقات خانم های مبتلا به این عفونت دچار ترشحات سفید مایل به خاکستری که بوی ماهی مونده می دهد و باعث خارش مهبل و فرج می شود.

درمان در پزشکی جدید:

معمولا با انتی بیوتیک ها چه به صورت خوراکی چه موضعی درمان می کنند .همسر این بیمار نیز باید تحت معاینه قرار گیرد تا در صورت مبتلا بودن همسر به این عفونت او نیز درمان گردد.

این بیماری معمولا دو روز بعد از شروع درمان به طور کامل درمان می یابد اما ممکن است دوباره عود کند زیرا از بیماری های برگشت پذیر می باشد.

از نظر پزشکی اسلامی و طب مکمل:

·         اولا باید پرهیز کرد از عدم بهداشت فردی و اجتماعی

·         تمیز نگه داشتن پایین تنه که چهار مدل دارد:1. شستن هر سه مخرج پایین تنه با حواشی و ان و کشاله ان با اب پاک   2.کوتاه بودن موهای زائد    3.خشک نمودن بدن بعد از طهارت با پارچه نخی تمیز که در افتاب یا با اتو خشک می کنیم     4.یک استکان سرکه سفید در لگن ریخته و بیست دقیقه روز در میان به مدت یک هفته در ان اب مینشینیم

·         خوردن اب و اب جوش ولرم به مقدار 8 لیوان در 24 ساعت

·         خوردن شیر عسل در صبح زود یا سحری ها

·         اب سیب طبیعی تازه مخلوط با عسل در شب بعد از شام تا وقت خواب