جلسه هجدهم:

درمان بیماری ماچوئی:

*      شیرعسل صبحانه و شیر انبه وسط روز و کاسنی شب یا عصرانه

*      پرهیز از خوردن زعفران ,دارچین و سس فلفل

 

بیماری اندومتریوز:

به لایه پوشاننده جدار داخلی رحم اندمتریوم گویند و هر ماه این لایه پوشاننده دچار ریزش سلولی می شود و سپس دوباره رشد می کند.اگر بعضی از این قطعات و سلول های اندومتر به اعضایی مثل تخمدان ها و روده و.. بچسبد سبب می شود که هورمون های سیکل قاعدگی واکنش نشان داده و در طی عادت ماهیانه خونریزی کنند و چون این خونریزی از تخمدان و یا روده نمی توانند از طریق مهبل زن خارج شوند باعث ملتهب شدن بافت های اطراف تخمدان و روده می شود لذا بافت های اطراف لگن را ملتهب کرده و موجب درد های زیر نافی می شوند.

تحریک تخمدان ها توسط اندومتر باعث پیدایش کیست های دردناک تخمدان می شود.اندمتریوز یک بیماری شایعی است که هر5 خانمی که در سنین باروری قرار دارند به ان دچار می شوند خانم هایی که بعد از 30 سالگی باردار شده اند یا خانم هایی که اصلا باردار نشده اند در خطرند.

اندمتریوز های شدید باعث مشکلاتی در باروری خانم ها شود علت دقیق بیماری اندومتریوز معلوم نیست و نظریه های مختلفی است و یکی از انها گوید:قطعات اندومتر در حین حیض از بدن از طریق مهبل و واژن خارج نمی شوند بلکه از راه لوله های رحم به محوطه لگن رفته و در انجا به اعضایی همچون تخمدان و روده می چسبند.

بیماری انومتریوز گاهی بی علامت است و گاهی علامت ان ضعیف است و گاهی هم شدید.

علایم :

o        درد هنگام مقاربت جنسی

o        درد در قسمت تحتانی شکم در هنگام ادرار کردن

o        قاعدگی های نامنظم و یا خونریزی های شدید قاعدگی

o        درد در قسمت تحتانی شکم که ممکن است درست قبل یا بعد از عادت ماهیانه شدیدتر شود

o        حال اگر قطعات اندومتر بر روی روده بچسبد علاوه بر علایم بالا دچار اسهال یا یبوست یا درد در هنگام دفع مدفوع یا خونریزی از مقعد در هنگام عادت ماهیانه شود.

درمان :

·         پزشک معاینه با استفاده از لاپاروسکوپی کند.درمان با استفاده از سن بیمار و محل اندومتریوز و علایم و خواستار باروری در اینده مختلف است

·         توصیه به هورمون درمانی و گاهی توصیه به جراحی

·         در موارد خفیف هیچ دارویی تجویز نمی شود و نیازی به هورمون درمانی و شیمی درمانی نیست

·         اگر علایم سخت و مشکل افرین شود پزشک گاهی درمان های هورمونی را تجویز می کند که چندین ماه قاعدگی متوقف شود از داروی هورمونی گونادولین و همچنین دانازول که باعث سرکوب کردن تولید استروژن شود

·         از داروهای ترکیبی ضد بارداری به مدت 6 الی 12 ماه ادامه می یابد و در طی این مدت بیماری اندمتریوز خوب شود و اگر این بیماری عود کرد معمولا خفیف تر از قبل می باشد

·         اگر قطعات کوچک اندومتر که به روده یا تخمدان چسبیده با داروهای هورمونی از بین نرفت بعد از لاپاروسکوپی از جراحی لیزری استفاده می کنند اگر عود کرد دوباره این عمل ها تکرار می شود

·         اگر دچار اندومتریوز شدید شود و قصد بارداری مجدد هم ندارد و یا به سن یائسگی نزدیک شده است ممکن است پزشک پیشنهاد عمل جراحی هیستروکتومی (خارج کردن رحم و هر دو تخمدان به همراه قسمت های بیماری)دهد اگر قبل از سن یائسگی تخمدان ها با جراحی دراورده شوند عالئک یائسگی زودرس در زن ظاهر خواهد شد و برای از بین بردن این علائم تجویز هورمون درمانی می کند.

درمان بیماری اندومتریوز غالبا موفقیت امیز است ولی احتمال عود بیماری تا دوران یائسگی هست ولی اگر تخمدان را دربیارند عود نمیکند.

درمان و پیشگیری طب سنتی:

·         ازدواج به موقع دختران 15 سال به بالا تا هجده سال و بارداری از 16 تا 25(18-25بهترین زمان)

·         ترک ازدواج دیر هنگام یعنی 25 سال به بالا بالاخص 28 سال به بالا

·         پیشگیری از حامله شدن در سالیان طولانی یا بارداری بعد از سنین 30الی 35

·         مصرف چای رازیانه

·         مصرف تخم کتان هر روز 5 دانه ریز

·         دم کرده گل بهار نارنج یا عسل یا مربای ان به همراه صبحانه یا شب قبل از خواب

·         خوردن مسقطی خرمای شهر جهرم شیراز در وسط روز